Zima to pora roku, w której zwierzęta mają kłopoty ze znalezieniem pożywienia. Dzieci z grupy V wiedzą o tym doskonale i pamiętają o dokarmianiu ptaków.

Dzieci z niecierpliwością czekały na chłodne zimowe dni, by przygotować „ptasią stołówkę”. Opiekowanie się ptakami rozpoczęliśmy wcześniej; chodziło o to, aby ptaki przyzwyczaiły się do miejsca, w którym mogą zawsze znaleźć pożywienie i nie musiały go szukać przypadkowo, gdy spadnie duży śnieg i chwyci mróz. Ważną rzeczą jest systematyczne sypanie pokarmu. Ptaki przylatują do karmnika całymi rodzinami, a obserwowanie ich pozwala dzieciom zapoznać się z ich wyglądem, upierzeniem, zachowaniem i odżywianiem.

Opieka nad zwierzętami kształtuje u dzieci gotowość działania na rzecz ochrony przyrody i rozbudza potrzebę kontaktu, kształtując właściwy stosunek do przyrody.