Dnia 7 listopada dzieci z grupy Muchomorki wybrały się na wycieczkę z grupą Krokodylków do Skansenu Chleba w Ustroniu Morskim. Na początku dzieci dowiedziały się  jakie składniki należy użyć do przygotowania chleba czy bułki, następnie  przedszkolaki miały do wykonania zadanie takie jak samodzielne wymyślenie i ulepienie kształtu bułki. Dzieci z wielkim przejęciem i zaangażowanie starały się formować swoje ciasto na pyszne bułeczki, starały się też za długo nie „męczyć” ciasta aby nie kleiło się do rąk. Następnie wszystko trafiło do pieca. Przez czas oczekiwania mogliśmy posilić się przygotowanym  poczęstunkiem i posłuchać krótkiej opowieści na temat chleba, a nawet przyjrzeć się z bliska starym urządzeniom i przedmiotom potrzebnym dawniej w domu jak: maselnica do robienia masła; widzieliśmy żelazko  na węgiel oraz  termofon –szkandela, którym panie dawniej ogrzewały łóżko aby było  ciepłe. Dowiedzieliśmy się że za pomocą żarna panie ręcznie mieliły ziarna zboża na  mąkę, w niecce gospodynie wyrabiały i formowały ciasto na chleb, niecka służyła także jako kołyska.

To był dzień pełen wrażeń i nowych doświadczeń. Dziękujemy rodzicom za zorganizowanie bardzo pouczającej , a zarazem ciekawej wycieczki.