Niektóre interesujące doświadczenia naukowe pozwalają przekonać dzieci o istnieniu i działaniu wokół nas różnorodnych niewidocznych sił. Najzwyklejsze przedmioty mogą zachowywać się bardzo dziwnie, dlatego na zajęciach dzieci z gr VII wykonywały doświadczenie „Magiczne balony”. Do wykonania tego doświadczenia potrzebowały: balonów, cukru, małych kawałeczków papieru, pieprzu, soli, liści laurowych itp. Musiały nadmuchać balony, związać mocno końcówkę, żeby nie ” uciekało” powietrze, następnie poprzez pocieranie balonem o swój sweter (jeśli jest on wełniany, sztuczka uda się lepiej) trzymały balon tuż nad małymi kawałeczkami papieru, cukru, pieprzu, soli, liściem laurowym itp. Magiczne balony przyciągnęły papier i cukier oraz inne drobinki. Pocieranie balonem o wełnę spowodowało powstanie na jego powierzchni elektryczności statycznej. Dzięki temu balon uzyskał właściwości magnetyczne przyciągania bardzo lekkich przedmiotów, jak papier, cukier itp. Większość przedmiotów zawiera elektryczność statyczną. Nie można jej zobaczyć, ale można ją ” wytrzeć” z jednego przedmiotu i ” wetrzeć” w inny. Dzieci dowiedziały się tego wszystkiego dzięki temu, że mogły samodzielnie wykonać to doświadczenie podczas wykonywania tego doświadczenia. Wszyscy świetnie się bawiliśmy , a dowodem na to są te oto zdjęcia.
Na ich obejrzenie serdecznie ZAPRASZAMY!!!