Na kółku matematycznym dzieci liczyły, dodawały oraz odejmowały w zakresie 100.  Na początku zajęć dzieci ochoczo liczyły do 100 i nie miały z tym większego problemu. Schody przyszły przy dodawaniu i odejmowaniu powyżej 20-stu, było to oczywiste, ponieważ to już zadania dla dzieci szkolnych. Najłatwiejszą formą utrwalenia i zapamiętania przez dzieci tych jakże skomplikowanych dla nich równań była zabawa z patyczkami. Zabawa ta polegała na liczeniu połączonym z konkretem(patyczkami), który można dotknąć, przesunąć, ułożyć w linii. Ułożenie tylu patyczków ile wskazywała liczba nie sprawiło im żadnego problemu. Matematycy z grupy VII mieli z rozwiązaniem tych zadań niewielkie problemy, jednakże ku mojemu zdziwieniu dzieci myliły się bardziej w dodawaniu liczb niż w ich odejmowaniu.