”Dzień dobry, drzewa, polskie drzewa!

Wiatr wam ballady swoje śpiewa

i rozczesuje wasze liście

co w oczach mienią sie srebrzyście.

Wiosenna poi was ulewa,

A potem grzeje ciepłe słońce

I słychać znów słowików koncert.

Dzień dobry, drzewa, polskie drzewa!

Juz was niejeden wiersz opiewał

Pod lipą siedział Kochanowski

I w poszum liści zmieniał głoski

Wiosna was szczodrze przyodziewa

I trwajcie tak na naszej ziemi

Na przemian w bieli i zieleni!”

Włodzimierz Ścisłowski

Dzień drzewa wymyślił w 1872 roku w USA znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton, kierując się powiedzeniem, że „inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”.

Idea ta spotkała sie szerokim odzewem. Tylko w 1872 roku na apel Mortona posadzono w USA ponad milion drzew. Do Europy idea trafiła w 1951 roku. Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ (FAO) postanowiła że we wszystkich krajach członkowskich obchodzony będzie każdego roku Światowy Dzień Drzewa. Od kilku lat w dniu 10 października w Polsce obchodzony jest Dzień Drzewa, organizowany przez stowarzyszenia ekologiczne i szkoły nadleśnictwa. W ramach tego święta prowadzona jest akcja sadzenia drzew, oraz towarzyszy jej program edukacji ekologicznej.

Dzieci, rodzice oraz kadra naszego przedszkola zdecydowała się spojrzeć w przyszłość, naszym marzeniem jest żyć i cieszyć się pięknem przyrody,. Aby te marzenia mogły się spełnić, należy szczególnie w takich dniach zatrzymać się i zrobić coś dla natury. My w naszym przedszkolu zasadziliśmy jabłonkę, która na wiosnę zakwitnie i będzie zachwycać nas zapachem i kolorami, latem będziemy odpoczywać w jej cieniu, jesienią zbierać jej owoce a zimą w podziękowaniu ulepimy dla niej bałwana. Ale najważniejsze, że dzięki niej i innym drzewom nasza planeta może mieć swoja przyszłość