Ciekawe ćwiczenia gimnastyczne w grupie V
Akcja ,,Ćwiczyć każdy może”
w ramach ,,Roku Przedszkola w Ruchu”
Scenariusz zajęć z organizowanych w ramach podstawy programowej wychowania przedszkolnego
Zadanie i obszar akcji „Ćwiczyć każdy może”:
Ruch w przedszkolu
Obszar nr 1 w przedszkolu -wychowanie fizyczne zajęcia organizowane w ramach podstawy programowej wychowania przedszkolnego
Temat: Raz, dwa, trzy- ćwiczę ja, ćwiczysz ty.
Termin:14.02.2014.
Prowadząca: Daniel Miszke
Obszary z Podstawy Programowej:
4. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci
3) jest sprawne fizyczne lub jest sprawne na swoje możliwości, jeżeli jest dzieckiem mniej sprawnym ruchowo;
8. Wychowanie przez sztukę- muzyka, śpiew, pląsy i taniec
2) dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyraża je pląsając i tańcząc
Cele ogólne:
- rozwijanie sprawności fizycznej.
Cele operacyjne:
- improwizuje muzykę ruchem;
- reaguje na umówione sygnały;
- bierze udział w zabawach ruchowych;
- wykonuje ćwiczenia w pozycjach wysokich i niskich;
- wykonuje ćwiczenia przeciw płaskostopiu i oddechowe;
- rozwija twórcze myślenie.
Środki dydaktyczne: woreczek gimnastyczny dla każdego dziecka, odtwarzacz CD, płyta z nagraniem, tamburyno.
Forma pracy: z całą grupą, indywidualna
Metody: zabawowo- naśladowcza; gimnastyka twórcza; W. Sherborne; R. Labana; pokaz
Przebieg:
I część (wstępna)
- Marsz po kole, rozdanie przez dyżurnego woreczków; dzieci kładą woreczek na głowie i idą z nim starając się, aby nie spadł na podłogę.
- Zabawa „Dzień dobry”- z wykorzystaniem elementów metody ruchu rozwijającego W. Sherborne
Dzieci maszerują po całej sali z woreczkiem na głowie, na sygnał tamburyna, kłaniają się, mówią „dzień dobry”, woreczek spada na podłogę. Następnie wykonują skłon, podnoszą woreczek i kładą go na głowie (chodzą w sposób: naturalny; uginając kolana; na sztywnych kolanach; we wspięciu na palcach; na piętach).
- Zabawa z wykorzystaniem met. R. Labana „Taniec z woreczkiem”- dzieci improwizują usłyszaną muzykę, tańcząc z woreczkiem.
II część (główna)
- Zabawa z elementami równowagi „Bocian”- dzieci kładą woreczek raz na prawym, raz na lewym kolanie; RR w bok- starają się utrzymać równowagę.
- Zabawa na czworakach „Lisek”- dzieci wkładają woreczek pod kolano, opierają dłonie o podłogę; poruszają się skacząc na jednej nodze.
Dzieci mające problem z wykonaniem ćwiczenia- woreczek kładą na karku i chodzą na czworakach.
- Zabawa „Broda”- dzieci siedzą na podłodze, w siadzie skrzyżnym, woreczek trzymają pod brodą- wyrzucają woreczek robiąc skłon w przód nie odrywając pośladków od podłogi.
- Zabawa „Hop do góry”- dzieci siedzą na podłodze w siadzie skrzyżnym, podrzucają woreczek do góry i łapią go; kto potrafi- podrzuca i klaszcze w dłonie.
- Zabawa „Mycie podłogi”- dzieci w siadzie klęcznym, dłonie na woreczku, który leży na podłodze. Dzieci przesuwają woreczek w przód i w tył, nie odrywając pośladków od pięt.
- Zabawa „Mostek”- dzieci wykonują leżenie tyłem; woreczek trzymają w jednej ręce. Unoszą pośladki i przesuwają woreczek do drugiej ręki; opuszczają pośladki.
- Zabawa rozwijająca twórcze myślenie „Pomyśl i zrób”
Dzieci otrzymują zadanie i wymyślają sposób jego wykonania, np.: na podłodze ma znaleźć się: woreczek i 1 noga; 2 nogi i 1 ręka; 1 ręka, 1 noga i woreczek; 2 ręce i 1 noga.
III część (końcowa)
- Zabawa „Dźwig”- dzieci w siadzie ugiętym unoszą woreczek raz jedną, raz drugą stopą. Te, które nie potrafią chwycić, mogą pomóc sobie ręką.
- Zabawa „Balonik”- dzieci wykonują leżenie tyłem, woreczek kładą na brzuchu. Wykonują wdech nosem, tak by woreczek uniósł się w górę; wydech ustami- by woreczek opadł.
- Marsz po kole; dyżurny zbiera woreczki.
Dnia 14 lutego 2014 roku, czyli w walentynki postanowiliśmy uczcić tak troszeczkę inaczej, czyli na sportowo. W ramach akcji ,,Ćwiczyć każdy może” przebraliśmy się w stroje gimnastyczne i udaliśmy się do naszej przedszkolnej sali gimnastycznej. Tym bardziej ucieszyliśmy się z tego, że w naszych ćwiczeniach będą uczestniczyć bardzo ciekawe akcesoria gimnastyczne – kolorowe woreczki. Na początku przeprowadziliśmy rozgrzewkę, która pomogła nam przygotować nasze ciała do wykonywania dalszych ćwiczeń. Ćwiczeń z woreczkami było całe mnóstwo. Woreczek pojawiał się w różnych miejscach raz był pod naszym kolanem to znów na kolanie innym razem był pod brodom na głowie pod nogami i na końcu nad nami. Dzieciom bardzo podobały się te ćwiczenia mam nadzieję, że jeszcze wielokrotnie użyjemy tego kolorowego i ciekawego akcesoria gimnastycznego.
Daniel Miszke