Przedszkolaki uwielbiają eksperymentować, a nieustannie zadawane pytania: a dlaczego? Powodują, że ciągle poszukujemy czegoś nowego, aby zaspokoić dziecięcą ciekawość świata.

Dziś dzieci badały, czy i jak inne płyny mieszają się z woda, i co się dzieje, gdy papier nasiąka wodą. Do pierwszego eksperymentu użyliśmy wodę, mleko, olej i herbatę.

Za pomocą pipetki zmieszaliśmy mleko z wodą. Patrzyliśmy, jak zachowują się krople. To było prawdziwe widowisko. Następnie przyglądaliśmy się, jak miesza się z wodą torebka herbaty, a na koniec,co się dzieje z olejem, który wlaliśmy do szklanki z wodą.

Badaliśmy też, co się dzieje z papierem, gdy nasiąknie wodą. Włożyliśmy, więc papier do miski z wodą i mazakami zrobiliśmy plamy na papierze. Dzieci opowiadały, co się dzieje

Sprawdzaliśmy też, co się stanie, jeśli papier ułożymy do wysokiej szklanki,czy woda też będzie nasiąkała do góry oraz czy woda zejdzie z pojemnika umieszczonego u góry po papierze u dołu.

Na koniec dzieci otrzymały wykonane z papieru kwiaty, które po włożeniu do wody pięknie rozkwitły. Uśmiech twarzach dzieci mówił wszystko. Patrzyły, jak zaczarowane. Otrzymały również kartki z narysowanymi kwiatami, aby samodzielnie mogły powtórzyć ten eksperyment w domu pod okiem mamy lub taty.

Irena Sempruch