Drodzy Rodzice Kochane dzieci!!! Dziś mamy gimnastykę oraz plastykę,  przygotowałam dla Was zestaw ćwiczeń, które możecie wykonać w domku z rodzeństwem lub rodzicami. Ja z Amelką wykonałyśmy już ćwiczenia – przesyłam zdjęcia.

Nasz temat kompleksowy: Wiosna w Kołobrzegu.

Na początek „Poszukiwanie Wiosny”- gimnastyka narządów mowy. Rodzic opowiada dzieciom o języczku, który wybrał się na poszukiwanie wiosny. Polecam, aby we wskazanym momencie dziecko wykonywało określone czynności.

Zbliżała się wiosna. Za oknem słychać było śpiew ptaków (dziecko naśladuje głosy ptaków). Języczek wybrał się do lasu na poszukiwanie oznak wiosny. Jechał na koniku („kląskanie” językiem).Na łące zobaczył bociany (dziecko wymawia „kle. kle, kle”). Zatrzymał się na leśnej polanie (dziecko wymawia „prr”). Zsiadł z konia, rozejrzał się wokoło (oblizują wargi ruchem okrężnym). Świeciło słońce, wiał delikatny wiatr (wykonuje krótki wdech nosem, chwilę zatrzymuje powietrze – bezdech – i długo wydycha ustami). Było ciepło i przyjemnie (uśmiecha się, rozchylając wargi). Na skraju polany zakwitły wiosenne kwiaty zawilce i sasanki. Pachniało wiosną (dziecko oddycha głęboko, wdychając powietrze nosem, wydychając ustami). Języczek pochylił się i powąchał kwiaty (wdycha powietrze nosem) i kichnął (dziecko kicha wymawiając „apsik”). W tym momencie zauważył przeciskającego się przez zarośla zaspanego jeża (dziecko ziewa; przeciska język między złączonymi zębami). Zrobiło się późno. Języczek wsiadł na konia
i pogalopował do domu („kląskanie”, uderzając szerokim językiem o podniebienie).

Aktywność fizyczna –„ Wiosenna łąka”

Pomoce: szarfa- jeśli nie mamy może to być bluzeczka

1.       „Schowaj się za drzewem”- zabawa orientacyjno- porządkowa . Dziecko przyjmuje rolę zwierzątka biegającego po pokoju, rodzic lub rodzeństwo przyjmuje rolę drzewa- stając w wybranym miejscu. Na hasło: „Biegamy po łące”- dziecko biega koło drzewa po całym pokoju. Na hasło „Schowaj się za drzewo” – dziecko staje z za plecami rodzica lub rodzeństwa. Po chwili następuje zamiana ról.

2.        „Patrzymy przez lornetkę”- ćwiczenie mięśni grzbietu i karku.

Dziecko leży przodem, z rękoma pod brodą. Na hasło „Patrzymy przez lornetkę”- unoszą klatkę piersiową, robią z dłoni lornetkę i naśladują wypatrywanie mieszkających na łące zwierząt. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy. Na hasło „Widzę zająca”- dziecko wstaje.

3.       „Skaczący zając”- ćwiczenie dużych grup mięśniowych.

Na hasło „Zajączki skaczą”- dziecko naśladuje skoki zająca, odrywa dłonie od podłogi, przenosząc je do przodu, jednocześnie prostując nogi. Następnie odbija się nogami od podłogi , podciągając je do rąk, aż do przysiadu podpartego.

4.       „Pracowity dzięcioł”- ćwiczenie kształtujące nawyk prawidłowej postawy.

Dziecko w siadzie skrzyżnym. Na hasło „Dzięcioł pracuje”- wykonuje energiczne skłony w przód, naśladując dzięcioła stukającego dziobem w drzewo.

5.       „Pogoń za liskiem”- ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Na polecenie Rodzica dzieci biorą szarfę lub bluzeczkę. Koniec szarfy wsuwają za gumkę od spodenek, będzie pełniła w zabawie funkcję lisiego ogona. Dziecko siada w siadzie klęcznym. Na hasło „Poluje na lisi ogonek”- dziecko ucieka po pokoju, rodzic łapie ogonek. Następnie zamiana ról.

6.       „Uwaga mrowisko”- ćwiczenie mięśni brzucha i stóp. Dziecko w siadzie skulnym podpartym. Na hasło „Zrzuć mrówki”- podkurczonymi palcami jednej stopy przesuwa po podudziu nogi przeciwnej, jakby chciał stracić mrówki.

7.       „Stary niedźwiedź mocno śpi”- zabawa przy piosence.

Zajęcia plastyczne: „Kapelusz Pani Wiosny”

Do wykonania kapelusza będzie nam potrzebny blok A3, kolorowe kartki, klej, cyrkiel, nożyczki, linijka, ołówek.

Bardzo proszę o pomoc Rodziców w  narysowaniu cyrklem koła, następnie dzieci wycinają koło, to będzie nasz kapelusz, rysujemy w kole następne koło i dzielimy na 8 kawałków trójkątów , które rozcinamy dołączę  zdjęcia aby wszystko było czytelne. Następnie dzieci zdobią kapelusz według własnego pomysłu. Zachęcam do przesyłania zdjęć prac dzieci na moją pocztę. Pozdrawiam Was Serdecznie i mocno ściskam. My też mamy swoje kapelusze wiosenne, możecie je zobaczyć w zdjęciach. Wasza Pani Kinga.