Data: 01.04.2020.
 Grupa: V Tygryski 

Temat kompleksowy: Zdrowe odżywianie 

Cele zajęć: Zapoznanie dzieci z Piramidą Zdrowia,  Kształtowanie umiejętności wyboru właściwych produktów do spożycia, 

Potrzebne materiały: karty pracy „Dzieciaki w akcji 3”- Wyprawka 6-latka; str.27,  wycinki z gazet, czasopism itp. zdjęć i różnych produktów spożywczych, nożyczki, klej. 

Rodzaj aktywności: mowa 

Kochane Tygryski! Im lepiej się odżywiacie tym jesteście zdrowsi, macie więcej siły, lepiej się uczycie. Dzisiaj poznamy produkty, które koniecznie powinny znaleźć się w codziennej diecie oraz zasady, jakie powinniście stosować na co dzień. Jak wiecie pożywienie zawiera ważne dla zdrowia składniki. Są to: białko, węglowodany, tłuszcze, substancje mineralne, witaminy. Należy pamiętać, aby żadnego z tych składników nie zabrakło w pożywieniu.   

Na początek zachęcam Was do obejrzenia tego krótkiego filmu.

 1.                    https://www.youtube.com/watch?v=7_Y8QekljEo

 2. Burza mózgów : Co kojarzy wam się wam ze słowem „zdrowie”? Co to znaczy, że ktoś jest zdrowy?, Co możemy zrobić, aby być zdrowym? Czy

odżywianie ma wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie? Jak lubicie spędzać aktywnie czas? 

 

 2. Wysłuchanie wiersza: „Nasze zdrowie” B. Lewandowskiej.
Doktor rybka niech nam powie
Jak należy dbać o zdrowie!
Kto chce prosty być jak trzcina,
Gimnastyką dzień zaczyna!
Całe ciało myje co dzień
Pod prysznicem, w czystej wodzie.
Wie, że zęby białe czyste
Lubią szczotkę i dentystę!
Pije mleko, wie, że zdrowo
Chrupać marchew na surowo.
Kiedy kicha czysta chustka
Dobrze mu zasłania usta.
Chcesz, to zobacz, jak jeść jabłka
Na obrazku bez zarazków.
Rób tak samo, bo chcesz chyba
Tak zdrowy być jak ryba.

Rozmowa kierowana pytaniami:  „Co by było, gdybyśmy się nie myli?” 

  • Co to znaczy być zdrowym?
  • Co należy robić, aby być zdrowym?
  • Jak Wy dbacie o swoje zdrowie?
  • Jakie przybory pomagają zachować czystość?
  • Co jeszcze ma wpływ na nasze zdrowie?

  3.  Zabawa plastyczno-techniczna. Dzieci wypełniają piramidę(karta pracy str.27) wyciętymi z gazet zdjęciami i obrazkami przedstawiającymi różne produkty: zbożowe, warzywa, owoce, produkty mleczne, produkty białkowe, oleje roślinne. Przyklejają obrazki w taki sposób, by powstała kolorowa piramida. Jeśli nie będzie określonej ilustracji w gazecie, dziecko może narysować dany produkt, wyciąć i przykleić. ( w załączniku piramida zdrowia dla dzieci)

4. Zabawa „Prosto do celu” – szukanie ukrytego np. owocu. Żeby go odnaleźć musicie poruszać się zgodnie z instrukcją podaną przez rodzica 🙂  

( np. 4 kroki w prawo, 3 kroki na wprost, 6 kroków w lewo)

🙂

5. Zachęcam Was wraz z Rodzicami, do przygotowania pysznych i zdrowych przekąsek. Będzie to również świetny pomysł na spędzenie razem wolnego czasu! Smacznego:)
Owocowy jeżyk
Składniki:  2 gruszki , kiść dużych zielonych winogron, opakowanie wykałaczek, 4 kulki ziela angielskiego – na oczy, 2 rodzynki- na noski.
   *Gruszki myjemy i za pomocą nożyka do jarzyn obieramy do połowy ale tylko tą część gdzie jest ogonek. Ogonka nie urywamy, jedynie w razie potrzeby skracamy. Winogrono myjemy, osuszamy i nabijamy na wykałaczki. Tak wykonane koreczki wbijamy w gruszkę w miejscu gdzie pozostała skórka. Z kulek ziela angielskiego robimy oczy a na pozostawione ogonki gruszek nabijamy rodzynki lub borówki tworząc nosy jeży.

Batoniki owsiane z bakaliami to zdrowa i pyszna przekąska, która doda nam energii na cały dzień. Nie zawierają żadnych niezdrowych tłuszczy ani przetworzonych cukrów. Owoce, orzechy i nasiona możemy dać takie jakie lubimy lub jakie akurat mamy w domu 
Składniki: 1 banan, 1 jajko, 1 łyżka miodu, 1/2 szklanki płatków owsianych, 1/2 szklanki otrębów owsianych, 1/2 szklanki orzechów i nasion np orzechy włoskie,laskowe,nerkowca, migdały, nasiona słonecznika, siemię lniane, pestki dyni itp. 1/2 szklanki suszonych owoców np żurawina, śliwki, rodzynki, daktyle, jagody, wiśnie,morele itp.
   *Banana rozgniatamy widelcem na papkę, Większe orzechy i owoce tniemy na mniejsze kawałki, dodajemy banana, jajko oraz miód i wszystko razem mieszamy. Masę wykładamy równomiernie na małą blaszkę i dociskamy łyżką. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 200’C przez 25 minut. Po wyjęciu z piekarnika zostawiamy na blaszce. Gdy ciasto ostygnie i stwardnieje tniemy je ostrym nożem na prostokąty. 

                                                                                                                     ZŁOTE ZASADY

A.  Przed jedzeniem myję ręce!
B. Rano jem śniadanie.
C. Kilka razy dziennie jem świeże warzywa i owoce.
D.  Nie jem chipsów, chrupek, słodyczy. Nie piję napojów gazowanych i kolorowych!
E. Obiad zjadam cały, nie wyrzucam niczego do kosza!
F. Podczas posiłku zachowuję się kulturalnie – nie biegam z jedzeniem. Używam odpowiednich sztućców. Nie rozmawiam z pełną buzią! 

      *Zastanówcie się, czy wiedza, jaką zdobyliście dziś, pomoże wam chętniej sięgać po zdrowe produkty? 
       *Z kim chcielibyście podzielić się tą wiedzą, aby pomóc mu być zdrowym?  

Pozdrowienia! Pani Daria