W ostatnim czasie jesteśmy postawieni w bardzo trudnej sytuacji. Na pewno wielu z nas odczuwa w tym okresie wzmożony poziom lęku; boimy się o nasze zdrowie, często życie, a także o życie i zdrowie naszych bliskich.
Przesyłam Państwu kilka sposobów na to, jak pomóc sobie oraz bliskim, radzić sobie z niepokojem.

Po pierwsze świadomie kierujmy naszą uwagę, to właśnie od niej zależy nasz stan emocjonalny. Powstrzymajmy się od ciągłego śledzenia wydarzeń i przeznaczmy na to określony czas w ciągu dnia. Skupmy się na rzeczach, które nas rozluźniają oraz obowiązkach.

Po drugie, jeśli szukamy informacji nt. nowego wirusa, korzystajmy tylko ze sprawdzonych źródeł. Internet jest pełen niewiarygodnych informacji, których zadaniem jest wzbudzić w ludziach jeszcze większy niepokój.

Jeśli już w głowie pojawiają się negatywne myśli, możemy zatrzymać ten dialog wewnętrzny na kilka sposobów: zajmij się czymś, co pochłonie Twoją uwagę; podyskutuj z myślami, jak z namolnym rozmówcą; głośno i wyraźnie powiedz myślom STOP; możesz również wykonać kilka intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Nieoceniony w takich sytuacjach jest nasz oddech – kiedy jesteśmy zestresowani, oddychamy szybko i płytko; żeby pomóc się sobie uspokoić, weźmy kilka głębokich, powolnych oddechów.

I na koniec – zajmijmy się tym, na co mamy wpływ, czymś co pomoże nam zmniejszyć poczucie bezradności. Podejmujmy racjonalne zachowania zgodne, z zaleceniami WHO, które pomogą uchronić nas przed zarażeniem siebie i innych ludzi.

Aby pomóc Państwu wyjaśnić kwestię koronawirusa dzieciom, powstała bardzo ciekawa bajka, do której podaję link:

Pozdrawiam serdecznie,
Psycholog Agnieszka Wnykowska