Zestaw ćwiczeń porannych (należy wykonywać codziennie przez tydzień)

1. „Koniki” – lekki bieg. Na hasło: stop! – dzieci zatrzymują się i – konik grzebie nogą – uderzając palcami stóp o podłogę.

2. „Zaczarowane zabawki” – dzieci poruszają się swobodnie. Na hasło: zaczarowana głowa!  – dzieci stoją i poruszają głowami. Na hasło: zaczarowane ręce! – poruszają rękami. Na hasło: zaczarowane nogi! – poruszają nogami, podskakują, stoją raz na jednej, raz na drugiej nodze.

3. „Kto wyżej sięgnie”  wspięcie na palcach, ręce wzniesione w górę. Sięganie rękoma jak najwyżej, następnie przysiad, ręce obejmują kolana, głowa nisko, następnie dzieci siadają na podłodze, nogi wyprostowane – dzieci spacerują palcami po swoich nogach w górę i w dół.

4. „Chorągiewki” – dzieci stoją w małym rozkroku z rękami szeroko rozłożonymi w bok. Wieje wiatr – chorągiewki poruszają się – dzieci wykonują skręty tułowia w jedną i drugą stronę.

5. „Piłeczki” – podskoki obunóż w miejscu i do przodu. Odpoczynek w przysiadzie podpartym.

6. „Szukamy słoneczka” – dzieci siedzą skrzyżnie, ramiona uniesione w górę. Obracają się w jedną i drugą stronę, spoglądając w górę, szukają słonka na niebie.

7. „Maszerujemy” – marsz we wspięciu na palcach i na całych stopach (na zmianę).