Grupa II, praca zdalna (06.04.2020) – poniedziałek

Grupa: II

Temat kompleksowy: Przygotowania do Świąt Wielkanocnych

Rodzaj aktywności: Mowa

Grafik zajęć aktywności dzieci w poszczególnych dniach w tygodniu:

·         Poniedziałek: mowa

·         Wtorek: aktywność muzyczna

·         Środa: aktywność plastyczna

·         Czwartek: aktywność matematyczna

·         Piątek: aktywność ruchowa

Cele zajęć:

– zapoznanie ze zwyczajami wielkanocnymi

– wzbogacanie słownictwa

– doskonalenie słuchu fonemowego

– rozwijanie pamięci słownej poprzez naukę wiersza

Potrzebne materiały: karta pracy (załącznik 2), kredki

Ranek

Zestaw ćwiczeń porannych (należy wykonywać codziennie przez tydzień)

1. „Koniki” – lekki bieg. Na hasło: stop! – dzieci zatrzymują się i – konik grzebie nogą – uderzając palcami stóp o podłogę.

2. „Zaczarowane zabawki” – dzieci poruszają się swobodnie. Na hasło: zaczarowana głowa!  – dzieci stoją i poruszają głowami. Na hasło: zaczarowane ręce! – poruszają rękami. Na hasło: zaczarowane nogi! – poruszają nogami, podskakują, stoją raz na jednej, raz na drugiej nodze.

3. „Kto wyżej sięgnie”  wspięcie na palcach, ręce wzniesione w górę. Sięganie rękoma jak najwyżej, następnie przysiad, ręce obejmują kolana, głowa nisko, następnie dzieci siadają na podłodze, nogi wyprostowane – dzieci spacerują palcami po swoich nogach w górę i w dół.

4. „Chorągiewki” – dzieci stoją w małym rozkroku z rękami szeroko rozłożonymi w bok. Wieje wiatr – chorągiewki poruszają się – dzieci wykonują skręty tułowia w jedną i drugą stronę.

5. „Piłeczki” – podskoki obunóż w miejscu i do przodu. Odpoczynek w przysiadzie podpartym.

6. „Szukamy słoneczka” – dzieci siedzą skrzyżnie, ramiona uniesione w górę. Obracają się w jedną i drugą stronę, spoglądając w górę, szukają słonka na niebie.

7. „Maszerujemy” – marsz we wspięciu na palcach i na całych stopach (na zmianę).

Zajęcia

Dzień dobry kochane Biedroneczki!

1. Posłuchajcie wiersza oraz spróbujcie odpowiedzieć na pytania.

„Wielkanocne Święta”

Słońce mocniej grzeje,

ciepłe już  poranki,

a my z naszą babcią

robimy pisanki.

Mama piecze ciasta,

kupiła baranka.

My jej pomagamy

od samego ranka.

Bo już nadchodzą

Wielkanocne Święta

i cała rodzina

jest uśmiechnięta.

1. Jakie święta nadchodzą?

2. Co dzieci robiły z babcią?

3. Co zrobiła mama?

4. Jaka jest rodzina?

2. Popatrzcie oraz omówcie z rodzicami załączone ilustracje (załącznik 1). Wszystkie te obrazki stanowią symbole Wielkanocy.

Następnie spróbujcie usłyszeć, co mówią rodzice i złóżcie wyrazy w całość (rodzic dzieli wyrazy na sylaby): ba-ra-nek; ko-szyk; pi-san-ka; ja-jo; za-ją-czek, wiel-ka-noc, pal-ma. Następnie dzieci same dzielą na sylaby podane wyrazy (mogą je wyklaskać).

3. Poruszaj się razem z zajączkiem do piosenki. Możesz: pokazywać uszy, nosek oraz oczy; podskakiwać, a także klaskać na słowa trala la, trala la.

4. Zapraszam Was do wykonania karty pracy (załącznik 2). Przygotujcie kredki oraz pokolorujcie obrazek wg kodu. Dla osób, które nie mogą wydrukować zadania – rozejrzyjcie się po swoim domku i poszukajcie Wielkanocnych symboli. Jestem bardzo ciekawa co uda Wam się odnaleźć 🙂 Kiedy odpoczniecie zachęcam Was do nauki wierszyka poznanego na początku zajęć. Spróbujcie każdego dnia zapamiętać kawałek wiersza. Jestem przekonana, że do świąt zdążycie się go nauczyć i opowiecie go swoim bliskim.

Pozdrawiam serdecznie, Agata Maszkało

Popołudnie

1. Dzisiejszego popołudnia zachęcam do obejrzenia bajki o Kubusiu Puchatku i jego przyjaciołach, którzy przygotowują się do Świąt Wielkanocnych.

2. Poniżej przedstawiam zagadki związane z Wielkanocą

Zajączek wielkanocny

Zgodnie z wielkanocnym zwyczajem,

słodkie upominki każdemu rozdaje.

Rzeżucha

Choć już święta blisko

wiatr na dworze dmucha.

Na talerzu, w domu

kiełkuje….

Pisanki

W wielkanocnym koszyczku

leżeć będą sobie.

Zanim je tam włożę,

ślicznie je ozdobię.

Baranek

Tyle w koszyczku leży pisanek!

A pośród nich

słodki….