Grupa V
Temat: Wiosna w Kołobrzegu
Rodzaj aktywności: muzyczna, plastyczna
Cele: – integrowanie się rodziców i dzieci,
 – dziecko chętnie uczestniczy w zabawie ruchowej:  ilustruje ruchem rozwój rośliny; śpiewa piosenkę „wiosna w ogródku”,  umie odróżniać zdanie prawdziwe od fałszywego, zna i stosuje różne techniki plastyczne, organizuje swój warsztat pracy – posługuje się podstawowymi narzędziami i materiałami, dba o porządek na stanowisku pracy.

1. Zabawa ruchowa przy piosence „Wiosna w ogródku”. https://www.youtube.com/watch?v=gpZElYqu1Ag

Dzieci naśladują lot jaskółki. Podczas trwania muzyki jaskółki fruwają śpiewając piosenkę. Gdy muzyka milknie szukają i dotykają kolor wskazany przez rodzica.

2. Zabawa przy muzyce „Wiosna” Vivaldiego. Dzieci udają rozkwitający kwiat, są małą cebulką.

Wyobraź sobie, że jesteś maleńką cebulką, z której wyrośnie wiosenny kwiatek. Mróz ściska jeszcze ziemię, nie możesz się nawet poruszyć. Jest ciemno i ciasno. Nie możesz tego zobaczyć, ale czujesz, że słońce zaczyna mocniej przygrzewać, topi się śnieg i woda wsiąka w ziemię. Jest ci już luźniej. Nic jeszcze nie widzisz, ale powoli wypuszczasz pierwsze kiełki. Coraz śmielej wyciągasz ku górze zielone ramiona. Nadal jeszcze nic nie widzisz, ale czujesz, jak wiatr otula twoje delikatne łodyżki. Nagle rozkwitasz, rozglądasz się dookoła, uśmiechasz się do słońca i chmur. Jesteś taki szczęśliwy, że chciałbyś zatańczyć, ale przytrzymują cię korzonki. Radośnie kołyszesz się na wietrze.

3.„Prawda czy fałsz?” Rodzic czyta zdania o tematyce wiosennej a dzieci określają ich logiczność: prawda – podnoszą rękę do góry, fałsz – kładą dłonie na kolanach.

– Na łące rośnie wysoka trawa, a w niej są biedronki, koniki polne, motyle.
– Wiosną na łące dzieci lepią bałwana.
– Po łące przechadza się bocian i szuka żabek na śniadanie.
– A żabki chowają się przed nim w trawie i wołają kra, kra.
– Teraz jest pora roku, którą nazywamy Jesień
-Teraz jest pora roku, którą nazywamy Zima
-Teraz jest pora roku, którą nazywamy Wiosna
– Miesiąc, który mamy teraz, to: marzec,
-Zwiastunami wiosny są: śnieg, powracające jaskółki, krokusy, mróz, stokrotki, bociany, grzyby w lesie
-Są trzy pory roku.
-Krokusy, przebiśniegi i pierwiosnki to pierwsze wiosenne kwiaty.

4. Zajęcia plastyczne: praca hiacynt do wykonania przy pomocy farb i paluszków dzieci 🙂
   a także jaskółka do wycięcia i pokolorowania.
Pozdrawiam i życzę udanej zabawy! Pani Daria