25.03.2020  grupa IV ranek

Przedstawiam Wam propozycje zabaw i form aktywności dla Krokodylków.

1. Na poranną rozgrzewką proponuję zabawę przy piosence „Cebulka i buraczek”. Stajemy z dzieckiem w parze i śpiewamy:

Cebulka, cebulka,

Okrągła jak kulka,

Buraczka złapała,

Potańcować chciała.

W tym czasie jedna osoba z pary stoi (rytmicznie klaszcze) a druga z rękami na biodrach obraca się wokół własnej osi, podskakując. Na słowo „chciała” zatrzymuje się przed swoją parą.

Buraczek, buraczek

Miał czerwony fraczek,

Z cebulką tańcował,

Nóżek nie żałował.

W ten sam sposób tańczy druga osoba z pary, a pierwsza stoi rytmicznie klaszcząc.

link do piosenki:

• Zabawa ruchowo-słuchowa (woreczki gimnastyczne ,małe maskotki lub plastikowe kubeczki)

Siadamy z dzieckiem na dywanie. Przed każdym leżą 3 woreczki. Dzieci dzielą na sylaby słowa:

ce-bu-la, szczy-pio-rek, po-krzy-wa, far-tu-szek (w rytmie ćwierćnut) z jednoczesnym wystukiwaniem dłonią sylab o kolejne woreczki. Następnie, słuchając piosenki „Cebulka i buraczek”, wybijają rytm uderzając dłonią w kolejne woreczki.

• „Fasola i groszek”-zabawa badawcza (groch, fasola)

Do woreczka wrzucamy groch i fasolę. Dziecko klasyfikuje nasiona, wskazując różnice i podobieństwa. Można przekroić ziarna, by pokazać dziecku co jest w środku.

• Zakładamy hodowlę roślin (groch, fasola pojemnik z ziemią)

Następnie sadzą nasiona w przygotowanych wcześniej pojemnikach z ziemią i podlewają. Na małych kartkach rysują to co posadziły-przygotowując etykietki, które wkładają do pojemników dla oznaczenia hodowli. Dzieci przez najbliższe dni powinny doglądać swojej hodowli i obserwować zmiany. Możemy również pokazać dzieciom zdjęcia przedstawiające wzrost poszczególnych roślin i porozmawiać na temat zaobserwowanych zmian.

*Jeżeli macie Państwo problem z ziarnami grochu czy fasoli to możecie założyć jakąkolwiek hodowlę, np. cebuli, słonecznika lub rzeżuchy. Ważne aby dziecko miało możliwość jej przygotowania, dbania i obserwacji zmian zachodzących.

Miłej zabawy!

Anna Miszewska