Dzień dobry moje Maluchy. Dawno już Was nie widziałam i stęskniłam się za Wami. Mam nadzieję ,że poświęcacie czas na zabawę z rodzicami, bawicie się z rodzeństwem ale też troszkę pomagacie rodzicom w obowiązkach domowych.

Jednak drodzy rodzice pamiętajcie, że to zabawa jest nieodłącznym elementem życia Waszego dziecka. To dzięki zabawie maluchy poznają otaczający je świat.  Zabawy powinny rozwijać wyobraźnię, tak aby wspierać dziecko na każdym etapie jego rozwoju.

Mam dla Was dzieci i Waszych rodziców propozycje kilku zabaw ( w niektóre bawiliśmy się w przedszkolu) oraz kilka kart pracy.

1. Zabawa z wodą:

Daj dziecku do zabawy miskę napełnioną wodą albo bawcie się podczas kąpieli w wannie. Włóżcie do wody różne przedmioty i obserwujcie, które utoną, a które będą unosić się na wodzie. Wykorzystajcie przedmioty znalezione wokół siebie: plastikowy woreczek, drewnianą łyżkę, zamkniętą, pustą butelkę…

2. Segregowanie zabawek:

 Połóż przed dzieckiem kilka pojemników, do których włóżcie zabawki, zależnie od ich rodzaju, koloru, faktury. Na przykład do pierwszego pojemnika same pluszaki, do drugiego klocki, do trzeciego kredki. Kiedy dziecko zapozna się z zabawą, można “podnieść poprzeczkę” i segregować np. same pluszaki: na misie, kotki, koniki…

3. Zabawa kuchenna:

Wysyp przed dzieckiem na stole różne rodzaje produktów kuchennych, np. duży makaron, fasolę, płatki owsiane. Pozwól dziecku dotykać przedmiotów, badać je rączką, jeśli chce, wkładać do miseczek. Jest to doskonała zabawa, która umożliwia dziecku poznawanie przedmiotów i różnic miedzy nimi oraz stymuluje jego rozwój motoryczny. Nie zostawiaj dziecka samego, żeby nie wzięło przedmiotów do buzi, a pod krzesłem dziecka rozściel duży koc, bo część “zabawek” na pewno znajdzie się na podłodze…

4. Zabawa w naśladowanie:

Połóż przed dzieckiem obrazki przedstawiające zwierzęta i naśladujcie razem wydawane przez nie głosy. Poproś dziecko, żeby wskazało, jaki dźwięk wydaje konkretne zwierzę…

5. Eksperymenty z chodzeniem:

Ułóż na podłodze przedmioty o różnej fakturze i namów dziecko, żeby po nich przeszło. Jeżeli dziecko jeszcze nie chodzi, możesz je podtrzymać, albo pozwolić przeraczkować. Mogą to być różne tkaniny, jak jedwab, ręcznik frote, ułożone obok siebie gąbki do mycia naczyń (część stroną miękką, część stroną twardą), gazety, plastikowe reklamówki…

6. Słuchanie radia:

Słuchaj z dzieckiem radia i rozmawiaj z nim o tym, co słyszycie. Np. “Teraz mówi Pan”, “Teraz gra muzyka”. Eksperymentujecie z dźwiękami: słuchajcie szybkiej i wolnej muzyki, głośnej i cichej. Przerywaj zabawę momentami ciszy. Możecie również tańczyć lub biegać w rytm muzyki…

7. Zabawa w dom:

Zbuduj dziecku domek z kocy i poduszek. Namów je, żeby się w nim schowało. Możecie się w ten sposób bawić w chowanie, “a kuku” albo proszoną herbatkę…

8. Worek z zabawkami:

Wrzuć do nieprzezroczystego worka kilka małych zabawek, które dziecko zna. Najlepiej, żeby były to zabawki o różnej fakturze, np. pluszowa piłka, mała książeczka, drewniane autko. Poproś, żeby dziecko włożyło tam rączkę i wyciągnęło wskazany przedmiot…

9. Zabawa w rzucanie:

Usiądź naprzeciw dziecka i zaproponuj mu, żeby rzuciło do ciebie różne przedmioty. Najlepiej, jeżeli niektóre będą lekkie, np. piórko, chusteczka do nosa, inne cięższe, jak piłka, woreczek z ziarnami, duży pluszak…

10. Szukanie zabawek:

Schowaj zabawkę dziecka pod kocyk czy prześcieradło i poproś, żeby je odnalazło. Dziecko będzie uczyło się znajdywania rzeczy, których nie widzi. Możecie rozszerzyć zabawę na szukanie przedmiotów odłożonych w innym pomieszczeniu. Np. połóż zabawkę dziecka na łóżku w sypialni rodziców i bawcie się we wspólne szukanie. Możesz podpowiadać dziecku: “Miś jest w sypialni”, “Miś leży na łóżku rodziców”, “Miś śpi w moim łóżku”…

Pozdrawiam serdecznie. Uważajcie na siebie.

Marta Bielęda

źródło zabaw : https://dziecisawazne.pl/zabawy-dla-dzieci-od-1-go-roku-zycia/

Karta pracy 5 Karta pracy 6 Karta pracy 7 Wiosna